نویسنده
درباره نویسنده
  • ستایش:نوزاد 28 هفته افغان

در این خاطره ،ارائه موفق خدمات پزشکی به مهاجرین به رشته تحریر درامده است .

ستایش

 

۲/۵ ماه قبل به اتاق زایمان فراخوانده شدم طبق عادت معمول سریع خود را به بخش رساندم نوزاد ۲۸ هفته افغان در حال به دنیا امدن از مادر ۱۷ ساله اش بود در بخش جایی نداشتم که این کودک تازه وارد را بستری کنم و از بیمارستان یکی از شهرستانها برایش پذیرش گرفتم قبل از انتقال کیسه فریزر را از سر تا پایش کشیدم در همان اتاق زایمان نوزاد را لوله گذاری کردم و اولین دوز سوروانتا را تزریق کردم نوزاد صورتی و بدون سیانوز و گرم اماده اعزام بود . در این هنگام پدرش اشفته حال سررسید گفت مادرش سالم است گفتیم بله ولی نوزادت نیاز به بستری در بخش مراقبت ویژه دارد گفت کجا گفتیم ج گفت من پول ندارم تا این سر فلکه هم بروم اصلا این بچه نمی ماند وتو چرا آمپول پانصد هزار تومنی را توی ریه اش زده ای .و اینجا بود که باید برای وی به هر دری میزدم .امبو را دست پدرش دادم و اهنگ دم دو سه را یادش دادم .در بخش نوزادی را جابجا کردم وبه این نوزاد در بخش خودمان پذیرش دادیم .

بالاخره نوزاد۲۸ هفته افغان را به بخش اوردیم و زیر ونتیلاتور گذاشتیم شب گذشت وفردا صبح پدر نوزاد ودایی وی آمدند وداد از نداری زدند وخواهش وتمنا که نوزاد را از ترخیص کن تا ببریم ما پول بستری در بخش مراقبت ویژه را نداریم بالاخره اصرارشان نتیجه ای نداد وما به کارمان ادامه دادیم دوزهای دوم وسوم سورفاکتانت را هم تزریق کردیم و به سلامتی وبدون عارضه نوزاد را از دستگاه جدا کردیم و تغذیه را شروع کردیم ودر اخر باوزن ۱۷۰۰ گرم از بخش ترخیص شد . اگر چه پدرش ۳ میلیونی بدهکار شد . ولی اگر بیست میلیونم بدهکار بود باز هم خوشحال و خندون بود هم خودش هم مادرش وهم دایی که تمام پس اندازشو برای بچه خواهرش داده بود ..اخه اسمش هم خوشحال بود !!!!!!

دیروز وی را در سن دو ونیم ماهگی در درمانگاه مجددا ویزیت کردم وزنش به بالای ۴ کیلو گرم رسیده بود . الحمدا... هیچ مشکلی در رشد وتکامل نداشت .

دیروز در سن حدود ۵ ماهگی ستایش را ویزیت کردم عکس جدیدشو براتون میذارم .واقعا امید وار کننده بود

وستایش خانوم در سن ۱۰ ماهگی حالا اون روی پاهاش می ایسته و ۱۱کیلو وزن داره .

پدرش بسیار مشتاقه که این شرح حال رو بصورت فیلم مستند در بیاره، شاید یه ادم علاقمند یه روز این کارو انجام بده . و اینهم اخرین ویزیت ما(عکس بالا ستایش در سن دو سالگی است )